English | فارسي
  ارتباط با همكاران | ارتباط با ما | درباره ايران | درباره ما[اطلاعات علوم زمين] [نقشه ها] [اطلاعات معادن] [فعاليت هاي ديگر]  
 
  اخبار | رويدادها | آلبوم تصاوير | برگرفتن | پيوندها | كودكان   جستجو    ناحيه    مقياس    موضوع   :دسترسي به اطلاعات با   صفحه نخست | تازه ها   
 

[بانك اطلاعات ژئومتيكس]
[اطلاعات جغرافيايي]
[ژئوفيزيك هوايي]
بانك اطلاعات سنجش از دور
 
    كليات
      شامل: [سنجش از دور چيست؟]  [ماهواره هاي سنجش از دور] [كاربردهاي سنجش از دور]  [تكنيكهاي فراطيفي]  [نرم افزارهاي سنجش از دور] [وضعيت سنجش از دور در ايران] [سنجش از دور زير سطح زمين]
  
    توليدات
      شامل: [فهرست توليدات]
  
    تصاوير ماهواره اي
      شامل: [جستجوي تصاوير ماهواره اي]
  
    آموزش
      شامل: [نرم افزارهاي سنجش از دور]  [تجزيه ، تحليل و پردازش تصاوير ماهواره اي] [دوره هاي آموزشي]
  
    گزارشهاي موضوعي
      شامل: [فهرست گزارش ها] [بانك اطلاعات سنجش از دور]
  
    آلبوم تصاوير
      شامل: [مجموعه تصاوير بر اساس نوع ماهواه و تاريخ] [مجموعه تصاوير بر اساس موضوع]
  
    آرشيو مطالب
      شامل: [ليست مقالات] [مقالات برگزيده] [پايان نامه ها] [كتابها]
  
    اطلاعات عمومي
      شامل: [اخبار] [رويدادها] [فرهنگ واژه ها] [پرسش و پاسخ] [پيوندهاي مفيد]
  
 
كليات
 
   هر يك از عناوين درج شده در اين بخش پيوندي است كه كاربر را به توضيحاتي كامل از اين علم ارتباط مي دهد:
سنجش از دور چيست؟ بطوركلي Remote Sensing يا سنجش از دور را ميتوان تكنولوژي كسب اطلاعات و تصويربرداري از زمين با استفاده از تجهيزات هوانوردي مثل هواپيما، بالن يا تجهيزات فضايي مثل ... (شرح)
ماهواره هاي سنجش از دور: ماهواره هايي با گيرنده هاي از راه دور براي مشاهده پديده هاي زمين، ماهواره هاي سنجش از دور يا ماهواره هاي ديد زميني ناميده ميشوند.اين ماهواره ها بر اساس ارتفاع، مسير حركت و ... (شرح)
کاربردهاي سنجش از دور: سنجش از دور در بسياري از زمينه هاي علمي و تحقيقاتي كاربردهاي گسترده اي دارد. از جمله كاربردهاي اين فناوري، استفاده در زمين شناسي، آب شناسي، معدن، شيلات، كارتوگرافي، جغرافيا ،‌...  (شرح)
تکنيکهاي فرا طيفي: سنجنده هاي فراطيفي (Hyperspectral Sensors) هوابرد و فضابرد، امروزه به عنوان يکي ازابزارهاي قدرتمند و پيشرفته در مطالعات زمين شناسي،کشاورزي و...  (شرح)
نرم افزارهاي سنجش از دور: اين نرم افزار ها شامل
Geomatica: اين نرم افزار کاربرد بسياري در تحليل تصاوير رقومي دارد. با بکاربردن آن ميتوان تصاوير orthorectified را از انواع تصاوير رقومي، ايجاد کرد. همچنين شامل يکسري امکاناتي است که با استفاده از آن ميتوان مدلهاي ارتفاعي رقومي (DEM) را از هر رنج از انواع تصاوير استخراج کرد.
ERMapper، ENVI، ...
وضعيت سنجش از دور در ايران: ايران با سابقه اي بيش از چند دهه در زمينه سنجش از دور ماهواره اي ، يكي از مستعدترين كشورهاي آسيا در اين زمينه است. استفاده از فن سنجش از دور در ايران از سال 1351 يعني همزمان با پرتاب اولين ماهواره منابع زميني (لندست 1) آغاز گرديد و به صورت طرحي در سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان « طرح استفاده از ماهواره » دنبال شد ... (شرح)
سنجش از دور زير سطح زمين: جهت بررسي و شناسايي درون زمين، از روشهايي که براي بررسيهاي سطحي مورد استفاده قرار ميگيرد،استفاده نمي شود.روشهايي که با آن بتوان داخل زمين را نيز بررسي کرد مبتني بر خصوصيات فيزيکي و شيميايي سنگهاي مدفون بوده که اغلب روشهاي ژئوفيزيکي ناميده ميشوند. از آنجا که شيوه جمع آوري داده ها براي روشهاي مورد استفاده در سنجش از دور الزاما متفاوت هستند، ارائه داده هاي ژئوفيزيکي که امروزه در فن آوري پيشرفته سنجش از دور مورد استفاده قرار ميگيرند نيز متفاوت است. بنابراين براي بالابردن توانايي بررسي دربعدهاي عميق،تلفيق داده هاي سنجش از دور و ژئوفيزيکي ضروري بنظر ميرسد

 شامل: 
           [سنجش از دور چيست؟]  [ماهواره هاي سنجش از دور] [كاربردهاي سنجش از دور]  [تكنيكهاي فراطيفي]  [نرم افزارهاي سنجش از دور] [وضعيت سنجش از دور در ايران] [سنجش از دور زير سطح زمين]

 
 
جستجوي تصاوير ماهواره اي
 
   در اين بخش كاربر مي تواند جستجوي سريع در زمينه عكس نقشه ها بر اساس مقياس، مختصات جغرافيايي، نام برگه، شماره رديف انجام دهد.

 شامل: 
           [جستجوي تصاوير ماهواره اي]

 
 
گزارشهاي موضوعي
 
   در اين بخش عناوين گزارشهاي موردي در زمينه سنجش از دور قرار داده شده است.هر يك از اسامي موجود كاربر را به گزارشي كاملا كاربردي و تخصصي ارتباط مي دهد كه در مورد اين علم و كاربدهاي آن گردآوري شده است.

  شامل: 
           [فهرست گزارش ها] [بانك اطلاعات سنجش از دور]

 
 
آرشيو مطالب
 
   در قسمت نقشه ها كاربر مي تواند بر اساس نوع انتخاب به مقالات، ليست پايان نامه ها و معرفي كتابهاي سنجش از دور دسترسي پيدا كند.

  شامل: 
           [ليست مقالات] [مقالات برگزيده] [پايان نامه ها] [كتابها]

 
 
توليدات
 
   در اين بخش ليست توليدات كارشناسان و متخصصين سنجش از دور ارائه گرديده است.

  شامل: 
           [فهرست توليدات]

 
 
آموزش
 
   اين قسمت به منظور آشنايي هر چه بيشتر كاربران با نرم افزارهاي سنجش از دور و بزمينه هاي علمي و كاربردي آن، طراحي گرديده است.

  شامل: 
           [نرم افزارهاي سنجش از دور]  [تجزيه ، تحليل و پردازش تصاوير ماهواره اي] [دوره هاي آموزشي]

 
 
آلبوم تصاوير
 
   در اين بخش كاربر مي تواند تصاوير ماهواره اي را بر اساس نوع ماهواره و تاريخ و يا بر اساس موضوع بدست آورد.

  شامل: 
           [مجموعه تصاوير بر اساس نوع ماهواه و تاريخ] [مجموعه تصاوير بر اساس موضوع]

 
 
اطلاعات عمومي
 
   در اين بخش كاربر ميتواند با كليك بر روي هر يك از عناوين (پرسش و دريافت پاسخ در زمينه هاي اختصاصي اين علم، اخبار، اطلاعات علم سنجش از دور و ...) از اطلاعات موجود در آن استفاده نمايد.
اخبار: در اين بخش تازه ترين يافته ها و دستاوردهاي علمي مرتبط با بخش سنجش از دور ايران و جهان مي باشد كه از منابع معتبر خبري همچون نشريات و سايتهاي علمي - خبري معتبر تهيه و بصورت ساعتي به روز رساني ميشود.
رويدادها: در اين مبحث عناوين، محل و زمان برگزاري كليه همايش ها، كنفرانس ها، كنگره ها و نمايشگا هاي مرتبط با علم سنجش از دور به همراه شرح كاملي از نحوه شركت در آن، چگونگي ارسال مقاله، برپايي غرفه و غيره در اختيار كاربران قرار مي گيرد.
فرهنگ واژه ها: در اين قسمت واژگاني كه بطور تخصصي در علم سنجش از دور كاربرد دارند با توضيحات كامل به همراه تصاوير مرتبط در اختيار كاربران قرار مي گيرد.
پرسش و پاسخ: در اين قسمت امكان تبادل اطلاعات در زمينه سنجش از دور براي كاربران فراهم گرديده است تا كاربران امكان بر طرف نمودن اشكالات علمي خود را داشته باشند.
پيوندها: شامل آدرس اينترنتي و توضيحات متناسب از وب سايتهاي مرتبط با بخش سنجش از دور مي باشد كه امكان جستجو يا انتخاب عنوان فعاليت سايت مورد نظر را به كاربران مي دهد.

  شامل: 
           [اخبار] [رويدادها] [فرهنگ واژه ها] [پرسش و پاسخ] [پيوندهاي مفيد]

 
 
 
 
 
نشريه ها كتابخانه
فرهنگ واژه ها مقاله ها
 
 
 
 
پرسش و پاسخ اعضاء
پيشنهاد شغل آموزش
 
 
 
نام عبور: 
رمز عبور: 
درخواست عضويت ]
 
سنجش از دور

  در اواسط قرن بيستم يعني بين سالهاي 1940 تا 1950 پيشرفتهايي در زمينه پرتاب ماهواره و اكتشافات از طريق فضا پديد آمد و گسترش يافت. ماهواره آپولو 8 اولين تصاوير را از زمين در سال 1968 مخابره كرد و از اين تاريخ دوران طلايي سنجش از دور به تدريج آغاز شد.
  بطور كلي سنجش از دور (Remote Sensing) را ميتوان تكنولوژي كسب اطلاعات و تصويربرداري از زمين با استفاده از تجهيزات هوانوردي مثل هواپيما، بالن و يا تجهيزات فضايي مثل ماهواره ناميد. به عبارت ديگر سنجش از دور علم و هنر بدست آوردن اطلاعات در مورد هر موضوع تحت بررسي به وسيله ابزاي است كه در تماس فيزيكي با آن نباشد. مزيت برتر اطلاعات ماهواره اي نسبت به ساير منابع اطلاعات پوشش تكراري آنها از نواحي معين با فاصله زماني مشخص است.
  اكنون بسياري از كشورهاي جهان با درك اهميت دستيابي به تكنولوژي هاي فضايي جهت بهره برداريهاي صلح آميز از منابع زمين و حفظ امنيت ملي خود، به طرق گوناگون اقدام نموده و به موفقيت هاي مهمي نيز دست يافته اند. حاصل پرتاب اين ماهواره ها، تهيه ميليونها تصوير از كره خاكي زمين است كه در اختيار هزاران محقق و موسسه تحقيقاتي قرار گرفته و با پردازش و تعبير و تفسير آنها، اهميت جايگاه و كاربردهاي علوم و تكنولوژي فضايي آشكار شده است. اين علوم قادر به پيش بيني بروز حوادث غير مترقبه و هشدارهاي لازم، آشكار سازي فعاليت هاي مخاطره آميز زيست محيطي و كاهش اثرات ناشي از آنها، مديريت فرسايش ساحلي، پيش بيني فصلي و سالانه آب و هوا و بررسي اثر آنها بر كشاورزي، خشكسالي و پيشروي كوير، برنامه ريزي و مديريت منابع نظير معادن، جنگل، مراتع، ماهيگيري، وحوش و حوادث مخاطره آميز، مديريت آب آشاميدني، آشكار سازي آلودگي آب و جلوگيري از امراض، تهيه انواع نقشه هاي موضوعي و كارتوگرافي در مقياس هاي گوناگون مي باشد.
 
  
بهترين حالت نمايش:768*1024
پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور
آدرس اينترنتي پايگاه:www.ngdir.ir
آدرس پست الكترونيكي:Info@ngdir.ir
 
      
      :جستجو با  
Designed by Payvand Software Group  رازداري | حق طبع و نشر | سلب مسئوليت